Ülkemizde üniversite öğrencilerinin sosyal projelerde bireysel olarak etkin bir şekilde yer almasına çok fazla rastlanmıyor. Oysa ki; bu tür çalışmalar öğrencilerin içinde yaşadıkları dünyayı ve toplumu yakından tanıması için son derece önemli. Ayrıca şirketler gün geçtikçe sosyal sorumluluk çalışmalarına ağırlık verirken çalışanlarının da bu konuda duyarlı ve deneyimli kişiler olmasına özen gösteriyorlar.

Birçok kurumsal şirket artık işe alım mülakatlarında adayların bu konuda yaptığı çalışmaları dikkatle değerlendiriyor. Ayrıca, kurum içinde bu tür projelerde görev alan çalışanlarını da teşvik edip ödüllendiriyor. Bu nedenle de öğrencilerin henüz üniversite sıralarında böyle projelerde aktif olarak rol almasının, sadece kişisel gelişimleri için değil işe girme sürecinde de kendilerine avantaj sağlayacağı kesin.

2011 yılı yazında Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım öğrencileri de bitirme projeleri için çeşitli sosyal projelerde yer aldılar. Öğrenciler, proje kapsamında; huzur evlerinde, çocuk bakım evlerinde, engelliler merkezlerinde, hayvan barınaklarında ve çevre kuruluşlarında gönüllü olarak görev alıp ihtiyacı olanların yardımına koştu.

Öğrencilerin yarısından fazlası, projeleri için huzurevlerini tercih etti. Huzurevlerini, Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki yurtlar, belediyelerin sosyal içerikli çalışmalar yapan birimleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, hayvan barınakları, TEMA Vakfı, TURMEPA Derneği gibi çevre kuruluşları takip etti.

Öğrencilerin içinde yaşadıkları toplumun sorunlarına yakından bakmasını ve bu sayede toplumsal duyarlılıklarını artırmasını hedefleyen çalışmada 80’den fazla öğrenci görev aldı.

Proje, öğrencilerin, gönüllü çalışacakları kurumları kendilerinin seçmesiyle başladı. Ancak, kurum yetkililerine bu durumu açıklamaları çok da kolay olmadı. Çünkü; henüz kurumlar, böyle taleplere alışık değil ve kurumlarının medyada olumsuz bir şekilde haber olmasından çekiniyorlar. Bu süreçte yaşanan sıkıntılar ancak, sosyal proje çalışmalarına ağırlık veren bu tür çalışmaların üniversitelerde çoğalmasıyla birlikte aşılabilir. Nitekim proje çalışmaları bittiğinde, kurumlar öğrencilere minnettar kalırken öğrencilerin görev yerlerinden kopmaları hayli zor oldu. Bu projeleri çoğaltmak için üniversitelerde gerek sosyal sorumluluk derslerini veren öğretim üyelerine gerekse öğrenci kulüplerine önemli görevler düşüyor. Çünkü, her şeyden önce toplumsal bilinçlenme, büyük ölçüde duyarlılık ve gönüllülük gerektirmekte.

Tema Projesi

Emine Acar - TEMA’nın projesinde yer almamın bana kazandırdığı çok artı yönler oldu. Bir ağacın, düşündüğümden, bildiğimden daha fazlası olduğunu öğrenmiş oldum. En güzeli etrafımdaki insanları bilinçlendirmek oldu.

Huzur Evi

Gökhan Bacak - Oradaki görevim bitti ve oradan çıkarken hayatlarının son çeyreğinde olan yaşlı amca ve teyzelere ne yapabilirim ya da ne yapabiliriz diye düşündüm hala da düşünmekteyim. Çok şey öğrendim oradaki insanlardan, kıymetli, her yerde bulunmayan şeyler…

Çocuk Esirgeme Kurumu

Gülşah Ertufan - Bu çocuklar yaşıtlarından daha fazla yemek yiyor, daha çok konuşuyor ya da hiç konuşmuyorlar. Bunun en büyük sebebi sevgisizlik. Bu belki bir ödev içindi ama bana çok şey kazandırdı. Onları elimden geldiğince ziyaret edeceğim. Bir an kendimi düşündüm. “Annem,babam olmasa?” cevabı yok bunun. Kim tutar ki annenin babanın yerini, kim verebilir ki onlara bu sevgiyi.

Hayvan Barınağı

Tuğçe Bütün - 8 gün nasıl geçti anlamadım. Hayvanlarla eğlenmek, oynamak, canları yandığında yanlarında olmak, bunlar çok değişik duygular… Evlerinde bakamadıkları için sokağa atılan birçok hayvan gördük. Zaten alabileceğim en büyük ders bu oldu. Bakacak gücünüz, sabrınız ve sevginiz yoksa kesinlikle hayvan sahibi olmayın.

Darülaceze

Uğurcan Etelik - Başta bu ödev verildiğinde çok mırın kırın etmiştim, yapmak istememiştim ancak ne kadar gerekli ve önemli bir şey olduğunu anladım ve çok severek yaptım. Her iş çıkışında akşam evde otururken sabah olsa da gitsem diye bekliyordum, o kadar alıştım ki onlara…

Huzur Evi

Seher Kaya ve Yasemin Topaloğlu - Şişli Belediyesi Yaşlılar Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldık ve gördüklerimiz ve duyduklarımız bizi çok etkiledi. Bu proje sayesinde yeni hayatlar tanıdık, hayata dair yeni şeyler öğrendik.